Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yollarında meydana gelen iltihabi durumlar şeklinde kendini gösteren idrar yolu enfeksiyonu, ciddi boyutlara ulaşmadıkça kolay tedavi edilen bir durum olsa da, özellikle de küçük çocuklarda belirtileri anlamak zor olabileceğinden, anne – babaların bu konuda bilgi sahibi olması önemlidir.

Bu yazımızda, madde madde çocuk ve bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu hakkında bilmeniz gereken temel bilgileri listeledik. 

İstatistikler

• Ortalama olarak, her 100 çocuktan 3'ü idrar yolu enfeksiyonu geçirmektedir.

• Yetişkinler veya daha büyük çocuklarla karşılaştırıldığında, küçük çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle böbrek hasarı riski daha yüksektir. Bir yaşından küçük bebeklerin idrar yolu enfeksiyonundan etkilenme olasılığı yüksektir.

• Yaşamın ilk birkaç ayında, idrar yolu enfeksiyonu prevalansı erkeklerde kızlara göre daha fazladır. Bununla birlikte, doğumdan bir yıl sonra, kızlarda idrar yolu enfeksiyonu prevalansı erkeklere göre daha yüksektir ve kız çocukları arasında çocukluktan ergenliğe kadar risk artmaya devam etmektedir.

Hastalık Hakkında

Hastalık genel olarak üst idrar yolu enfeksiyonu ve alt idrar yolu enfeksiyonu olarak ikiye ayrılır. Enfeksiyon böbreklerde veya üreterlerde olduğunda üst idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır. Enfeksiyon mesane veya üretrada teşhis edildiğinde ise alt idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır.

Belirtiler

• Küçük çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu genellikle asemptomatiktir (belirti göstermez); yine de bazen ateş, kusma veya iştah azalması gibi belirtiler görülebilir. Enfeksiyon genellikle mesanede görülür. 

• Mesane enfeksiyonu olan çocuklarda güçlü bir koku ile birlikte idrar bulanık görünebilir ve kanla karışabilir. Çocuklar sık idrara çıkabilir ve idrara çıkma sırasında yanma hissi hissedebilirler. Halsizlik, bel veya pelviste ağrı veya baskı yaşayabilirler.

• Çocuğun yaşı ne kadar küçükse, belirtileri fark etmek de o kadar zorlaşır. Küçük bebeklerde ateş, kusma, huzursuzluk, kilo alamama, idrarda değişik renk veya koku görülebilir. Daha büyük çocuklarda da ateş, karın ağrısı, sık idrara çıkma ama az idrar yapma, idrar yaparken yanma hissi, kanlı idrar, idrar kaçırma gibi şikayetler görülebilir.

• Eğer ateş çok yüksekse; kusma ve yan ağrısı şikayetleri varsa, piyelonefrit (böbrek iltihabı) akla gelebilir. Bu durumda böbreklerin zarar görmemesi için tedaviye hemen başlanması gerekir.

• Sürekli idrar yolu enfeksiyonu geçiren bebekler ve çocuklarda iştahsızlığa bağlı olarak kilo alımında ve gelişimde duraksama meydana gelebilir.

• Bir aylık bebeklerde belirtiler biraz daha belirsizdir. Vücut ısısında düşme veya yükselme, meme emmede azalma, tepkisizlik gibi önemli belirtilere dikkat edilebilir.

Meta Açıklaması: Çocuk ve bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, görülme sıklığı, belirtileri ve etkileri gibi konularda merak ettiklerinizi, bu blog yazımızda bulabilirsiniz.